לשר החוץ האוסטרלי בוב קאר, אשר יבקר השבוע בישראל, ישנה מערכת יחסים חמה וארוכת ימים עם הקהילה היהודית. נזקפת לזכותו קריירה פוליטית מכובדת, אשר במהלכה שירת כמושל המדינה המאוכלסת ביותר באוסטרליה, ניו סאות' ווילס, במשך שיא של עשר שנים, עד לפרישתו ב-2005. הוא מונה לאחרונה לתפקיד שר החוץ על ידי ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, במרץ 2012. קשריו של קאר עם הקהילה היהודית האוסטרלית החלו לפני שנים רבות. הוא היה מבין המייסדים של 'ידידי הלייבור של ישראל' והיה ידוע בתמיכתו בקמפיין למען יהדות ברית המועצות.

אוסטרליה: ידידה ותיקה של ישראל

Print This Post

australia-israel

Australia: A Long-Standing Friend of Israel

לשר החוץ האוסטרלי בוב קאר, אשר יבקר השבוע בישראל, ישנה מערכת יחסים חמה וארוכת ימים עם הקהילה היהודית.

נזקפת לזכותו קריירה פוליטית מכובדת, אשר במהלכה שירת כמושל המדינה המאוכלסת ביותר באוסטרליה, ניו סאות' ווילס, במשך שיא של עשר שנים, עד לפרישתו ב-2005. הוא מונה לאחרונה לתפקיד שר החוץ על ידי ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, במרץ 2012.

קשריו של קאר עם הקהילה היהודית האוסטרלית החלו לפני שנים רבות. הוא היה מבין המייסדים של 'ידידי הלייבור של ישראל' והיה ידוע בתמיכתו בקמפיין למען יהדות ברית המועצות.

הוא מעריץ של הסופר ואיש השמאל הישראלי עמוס עוז ונשמע מבקר מפעם לפעם את מדיניות הממשלה הישראלית, ובפרט תכנית ההתנחלויות שלה. בשנת 2003 הוא ייצר תסיסה כאשר העניק את 'פרס סידני לשלום' לחנאן עשראווי, מבקרת חריפה של ישראל.

אף על פי כן, קאר היה וממשיך ללא ספק להיות ידיד אמת של ישראל ושל העם היהודי, ובטוחני כי ממשלת ישראל תתייחס אליו בהתאם.

מערכת היחסים החיובית של אוסטרליה עם ישראל תחילתה בתקופה בה כוחות אוסטרליים שירתו בפלסטינה במהלך שתי מלחמות העולם. עד היום, ותיקי ישראל זוכרים לטובה את מערכות היחסים החמות ונטולות העכבות עם האוסטרלים, וזאת בניגוד חריף להתנהגות הקרה ואף העוינת לעיתים קרובות שהופגנה על ידי הבריטים במהלך תקופת המנדט.

מאז 1948, כאשר מנהיג מפלגת הלייבור ד"ר ה.ו. אווט שימש כנשיא עצרת האו"ם, ועד היום- להוציא יוצא דופן יחידי בדמותו של ראש הממשלה גוג' ויטלאם, אשר הפגין עוינות כלפי ישראל במהלך מלחמת יום הכיפורים הנחשבת לסטייה מן הנורמה- רצף של ממשלות משני צדיו של המתרס הפוליטי הפגינו ידידות עקבית כלפי ישראל.

ממשלות אוסטרליה תמכו גם בעניינים יהודיים רחבים יותר. ב-1962, אוסטרליה הפכה למדינה הראשונה באו"ם שהעלתה את נושא האנטישמיות הסובייטית במימון- המדינה וקראה לאפשר ליהודים את הזכות להגר, כאשר הממשלות הבאות תרמו אף הן תרומה גלובאלית משמעותית למען הקלת מצוקתם של יהודי ברית המועצות. השגרירות האוסטרלית במוסקבה נחשבה למקלט למסורבי עלייה, אשר הוזמנו לקבלות פנים חרף המתיחויות שהדבר ייצר עם הרשויות הסובייטיות.

הממשלה האוסטרלית תרמה באופן משמעותי לקמפיין הגלובאלי לביטול החלטת האו"ם המשווה בין ציונות לגזענות, וכן שימשה כמתווך עבור מנהיגים יהודיים אשר ביקשו לקדם את הקשרים הדיפלומטיים בין ישראל לבין מדינות אסיה.

לאחר שלטון מפלגת ה-'ליברל' (שמרנים) בראשות ראש הממשלה ג'ון הווארד- אשר התגלה כמגן הגדול ביותר של ישראל בקרב מדינאי העולם- החששות לפיהן ממשלת ה'לייבור' החדשה תרחיק עצמה מישראל הוכחו כחסרות יסוד. למעשה, מלבד הפלגים ה'ירוקים' הקטנים, ישראל נהנית כיום מתמיכה על- מפלגתית נרחבת בפרלמנט האוסטרלי בכללותו.

עד לסוף שנות ה-40 במאה הקודמת, אוכלוסייתה של אוסטרליה הייתה לבנה לחלוטין ובעלת מוצא בריטי לרוב. היא נחשבה למוצב קולוניאלי נחשל והייתה ידועה לשמצה בשל מדיניות 'אוסטרליה הלבנה' הגזענית והפוגענית. בתחילה, הייתה התנגדות עממית משמעותית שמקורה באנטישמיות לכניסתם של פליטים יהודיים טרם המלחמה וניצולי שואה לאחריה.

מדוע שמדינה במרחק גיאוגרפי רב מן המזרח התיכון, אשר הקהילה היהודית בה קטנה יחסית (120,000 לערך), תפתח מערכת יחסים כה חמה עם היהודים ועם ישראל?

אחד המרכיבים העיקריים בכך היה כי בסוף שנות ה-40, אוסטרליה עברה שינוי רדיקלי. היא זנחה את מדיניות 'אוסטרליה הלבנה', ביטלה את מדיניות ההגירה המפלה וגייסה מהגרים- בתחילה מאירופה ולאחר מכן גם מאסיה, והפכה עצמה לאחת מן המדינות הרב- תרבותיות ורחבות האופקים ביותר בעולם כולו.

התהוות הקהילה היהודית החלה עוד בסוף המאה ה-18, כאשר היהודים היו מבין האסירים הראשונים אשר גורשו מאנגליה לאוסטרליה. הייתה זו קהילה מתדלדלת ומתבוללת בקצב מהיר עד למלחמת העולם השנייה, כאשר היא זכתה להמרצה מחדש על ידי יהודים שנמלטו מרדיפת הנאצים וכן על ידי ניצולי המחנות. אכן, הקהילה היהודית באוסטרליה קלטה לתוכה יותר ניצולי שואה באופן יחסי מכל קהילה יהודית אחרת, מלבד ישראל.

חיי התרבות והדת היהודיים התפתחו באופן דרמטי. המהגרים יצרו רשת ייחודית של בתי ספר יהודיים, המתפרסים בין חב"ד לבין התנועה הרפורמית ואפילו יידישיסטים, רשת אשר סיפקה חינוך למרבית הצעירים היהודיים.

"הארץ בת המזל" סיפקה ברכה מיוחדת למהגרים היהודים, אשר היו ברובם ניצולי שואה שבורים וחסרי אמצעים. הם עבדו קשה ורבים מהם שגשגו, כאשר חלק נכבד מבינם הפכו לענקי התעשייה והמסחר המובילים במדינה. בעוד שעדיין ישנו מעמד נמוך ועני בקרב היהודים, ברשימה המקבילה לרשימת העשירים של 'פורבס' מרכיבים הפליטים היהודיים לשעבר אחוז גבוה באופן יוצא מן הכלל מאנשי העסקים המצליחים והעשירים באוסטרליה. ראוי לציין כי בפרופילים העסקיים הפומביים שלהם, רבים מתייחסים בגאווה לקשרים היהודיים והציוניים שלהם.

מאז שנות ה-80, הקהילה היהודית התרחבה בזכות הגירה רוסית וכן מספרים גדולים של דרום אפריקאים, כאשר הקבוצה השנייה נחשבת לעצמאית מבחינה כלכלית ותופסת במהירות תפקידי הנהגה חשובים בקהילה.

יהודים מונו לתפקידים חשובים גם בספרה הציבורית. הגנרל סר ג'ון מונש היה מפקדו של צבא אוסטרליה במהלך מלחמת העולם הראשונה. סר אייזק אייזקס וסר זלמן כהן- האחרון ציוני פעיל- שימשו כמושלים כלליים.

עד לשנות ה-60, מרבית היהודים נטו לתמוך במפלגת ה'לייבור' משום שהשמרנים נתפסו בזמנו כמסוגרים, עוינים ואפילו אנטישמיים. כיום, היהודים מחלקים את תמיכתם בין שתי המפלגות.

האחוז הגדול של פליטי שואה עודד התפתחות של זיקה ציונית חזקה בקרב הקהילה. ההנהגה השקיעה מאמצים עצומים למען קידום צדקתה של ישראל ברמה הפוליטית ולא היססה להפגין ולהתעמת עם ממשלות אשר נחשבו בעינה כמפגינים העדפה או מוסר כפול כנגד ישראל כאשר אימצו גישות קורקטיות- פוליטית גלובאליות. על אף המרחק הגיאוגרפי, לשכת המסחר אוסטרליה- ישראל היא ללא ספק הלשכה הפופולארית והיעילה ביותר במדינה. התשוקה היהודית רחבת ההיקף לישראל הייתה המרכיב המרכזי אשר הוביל לנטייה הפרו- ישראלית העל- מפלגתית השלטת במפלגות הפוליטיות המרכזיות.

מנהיגים יהודיים הפגינו אגרסיביות דומה במלחמה כנגד אנטישמיות וכל צורות האפליה האחרות. למרבה גאוותה של הקהילה, חלק מהם מונו לתפקידים מרכזיים בתחומים הרחבים יותר של זכויות אדם. לדוגמה, אחי מארק ליבלר, מנהיג ציוני ויהודי ותיק, מונה בשנה שעברה ליושב ראש משותף של 'הפאנל להכרה חוקתית בקהילות האבוריג'ינים' היוקרתי.

למותר לציין כי יהדות אוסטרליה ניצבת כיום מול אתגרים דומים לאלו של שאר קהילות התפוצות. ההתבוללות ונישואי התערובת- על אף שהם נמוכים יחסית (25%)- הולכים וגדלים. בנוסף, עלות החינוך היהודי מהווה מחסום עבור אלו שאינם אמידים ומרבית הילדים בבתי הספר מסובסדים בידי גיוס תרומות עצמאי.

אך יהדות אוסטרליה ממשיכה להוות את אחת הקהילות היהודיות החזקות בעולם, וככל הנראה הציונית ביותר מבינם. מגמה זו משתקפת בנתוני העלייה. כפי הנראה, חיים בישראל קרוב ל-15,000 אוסטרלים- לשעבר (10% מהקהילה בכללותה). אלו מחזקים את הקשרים עם המדינה היהודית.

אילו יהודי אוסטרליה היו מייצגים את הנורמה, סיכויי ההישרדות לטווח ארוך של יהודי התפוצות היו גבוהים הרבה יותר מכפי שהם במציאות. מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית היה טוב הרבה יותר אילו, בנוסף לקנדה וארה"ב, היו ממשלות נוספות המפגינות חוסר פניות דומה לזה שמציגה אוסטרליה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann