לאחר הישמע פסק הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים, הוקל לי מאוד על כך שאהוד אולמרט לא יושם מאחורי סורג ובריח- וזאת כמובן בתנאי שתיק "הולילנד" לא יקבע אחרת. לו היה מצטרף ראש ממשלה לשעבר לנשיאנו לשעבר בבית הכלא, היה הדבר משקף את ישראל באור שלילי. ואולם, ישנה נימה סוריאליסטית בתרועות הניצחון של אולמרט ובחיזויים היהירים של שוליותיו לפיהם הוא נמצא על הדרך חזרה לראשות הממשלה. לאולמרט היה המזל כי פסק הדין הכריז על חוסר בראיות מספקות על מנת להוכיח באופן חד- משמעי כי הוא היה מודע למה שהתרחש, ועל כן לא ניתן היה לקבוע האם המזומן שאותו קיבל נותב למימון קמפיינים פוליטיים או לטובתו האישית.

אולמרט: אמור תודה ופרוש בכבוד

Print This Post

Olmert: Count Your Blessings and Retire Graciously

לאחר הישמע פסק הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים, הוקל לי מאוד על כך שאהוד אולמרט לא יושם מאחורי סורג ובריח- וזאת כמובן בתנאי שתיק "הולילנד" לא יקבע אחרת. לו היה מצטרף ראש ממשלה לשעבר לנשיאנו לשעבר בבית הכלא, היה הדבר משקף את ישראל באור שלילי.

ואולם, ישנה נימה סוריאליסטית בתרועות הניצחון של אולמרט ובחיזויים היהירים של שוליותיו לפיהם הוא נמצא על הדרך חזרה לראשות הממשלה.

לאולמרט היה המזל כי פסק הדין הכריז על חוסר בראיות מספקות על מנת להוכיח באופן חד- משמעי כי הוא היה מודע למה שהתרחש, ועל כן לא ניתן היה לקבוע האם המזומן שאותו קיבל נותב למימון קמפיינים פוליטיים או לטובתו האישית.

אין הדבר הופך את אולמרט לקדוש מעונה, ואין הוא מספק אמינות להאשמות הפרועות לפיהן נפל הוא קורבן לקונספירציות. אולמרט עצמו קרא לחקירתם של "אמריקניים יהודיים ימניים" אשר הוא טוען כי שילמו מיליוני דולרים על מנת להביא למפלתו.

כמו כן, תומכיו דורשים באופן חסר אחריות את התפטרותו של פרקליט המדינה משה לדור מכיוון שהתביעה לא הצליחה להרשיעו בכל הסעיפים. חברו, העורך לשעבר של 'מעריב' אמנון דנקנר, אפילו קרא ללדור "להתאבד".

אולמרט חייב לחזור לכדור הארץ. על אף הכחשותיו, השופטים ביקרו בחריפות את העובדה שהוא קיבל חבילות גדולות של מזומנים וצבר ערימות של כספים אשר הוחזקו בכספתו של אוריאל מסר ולא דווח עליהם. ואולם, ראש לשכתו שולה זקן נמצאה אשמה בפלילים- מרמה והפרת איומים- על אף העובדה כי אולמרט היה הנהנה היחידי ממעשיה. לאחר המשפט, זקן אמרה לתקשורת כי היא 'ספגה אחד למען הקבוצה ונשכבה על הרימון' על מנת להגן על הבוס לשעבר שלה.

אולמרט וחלק גדול מכלי התקשורת אף הפחיתו בערכם של ממצאי בית המשפט אשר במסגרתם, בפעם הראשונה בהיסטוריה, הורשע ראש ממשלה ישראלי בהפרת אמונים- עבירה פלילית. זוהי אינה עובדה שולית והיא עלולה אף להביא למניעת כניסתו לארצות הברית.

מספר פוליטיקאים ממורמרים ובראשם חיים רמון הנכלם מעודדים אותו לשוב ולהיכנס לזירה הפוליטית. חלק מחבריו לשעבר בקדימה יקבלו את שובו בברכה. ואפילו כמה מיריביו הפוליטיים המרים מן השמאל הקיצוני תמכו בו בלהיטות, כפי שהופגן על ידי אברהם בורג כאשר נצפו שניהם מחובקים מיד לפני הקראת פסק הדין.

אולמרט הכריז בעצמו "אתמודד על ראשות הממשלה" והבטיח כי "יאיר לפיד יחבור אלי"- וכך חייב את לפיד לפרסם הכחשה מידית.

רוב הישראלים אינם תמימים וסקרי דעת קהל מצביעים על כך שמרביתם דוחים אותו כפי שעשו הרבה לפני פרשת טלנסקי. הם לא שכחו כי אולמרט היה ראש הממשלה ההרסני ביותר ששלט בישראל.

הרקורד שלו מדבר בעד עצמו. בהיותו איש מקושר בעל אישיות כובשת, היה הוא הפוליטיקאי המושלם. לאחר ששיקם את יחסיו עם מנחם בגין לאחר שהתנגד בתחילה להסכם השלום עם סאדאת, הוא צבר תמיכה בתוך הליכוד, שימש כשר בריאות מצליח ונבחר לראשות עיריית ירושלים. בהמשך, הוא מצא תועלת במעבר לשמאל והפך לאחד מתומכיו הגדולים של אריאל שרון ביישום ההתנתקות החד- צדדית ההרסנית מרצועת עזה. הוא הפך לראש ממשלה בשנת 2006 לאחר השבץ של שרון.

הזיגזוג הפוליטי שלו הפך ניכר כאשר נאם ב-2005 מול 'הפורום למדיניות בנושא ישראל', ארגון אמריקני שמאלני. בנאום הוא השמיע את הכרזתו הזכורה לפיה " נמאס לנו ממלחמות. נמאס לנו להיות אמיצים. נמאס לנו לנצח. נמאס לנו להביס את אויבנו".

מלחמת לבנון השנייה ב-2006 הייתה מעשה ידיו. לאחר שהודיע כי "תוצאות המלחמה יהיו באחריותי המלאה", וועדת וינוגרד שאותה בחר במו- ידיו הפיקה גינוי צורם של ניהול המלחמה. הדו"ח מצא "החמצה גדולה וחמורה" בהזדמנות לגרום לתבוסה משמעותית של החיזבאללה ולהשיב את כוח ההרתעה המרוסק של ישראל. הוא התייחס ל"כשלים" ו"ליקויים" ב"תהליך קבלת ההחלטות" וב"חשיבה ותכנון אסטרטגיים" אשר שלטו במהלך 34 ימי המלחמה.

בכל מדינה דמוקרטית מתוקנת, דו"ח חריף שכזה מטעם וועדה עצמאית הנוגע לתפקודו של ראש ממשלה בעת מלחמה היה מוביל באופן אוטומטי להתפטרותו. אולמרט סרב להתפטר ובאקט ששם ללעג את האחריותיות הציבורית, אף הייתה לו החוצפה לטעון כי הממצאים זיכו אותו וניקו אותו "מהכתם המוסרי".

ואולם, בהיותו נואש לחזור למעמדו, הוא הציע לפלסטינים עסקה שלא יוכלו לעמוד בפניה, תוך שהזהיר את הישראלים כי במידה וייכשל- "ישראל גמורה".

בוועידת אנאפוליס באוקטובר 2007, הוא התרפס בפני הפלסטינים, כמעט ואימץ את הנרטיב שלהם ואפילו התייחס ל"טרור וההסתה, בין אם ישראלית או פלסטינית", וכך רמז כי שני הצדדים אשמים באותה מידה.

ללא אישור הכנסת או הקבינט, הוא פתח במשא ומתן מאחורי דלתיים סגורות עם יושב ראש הרשות מחמוד עבאס, וכן- תוך התעלמות מן הצורך בגבולות ברי הגנה ובנוכחות ביטחונית לאורך נהר הירדן- הציע לפלסטינים 98.1% מן הגדה המערבית. בניגוד להתחייבויותיו הפומביות לפיהן לא יישא וייתן בנוגע לירושלים, הוא הציע לוותר על הריבונות בעיר העתיקה כולל הר הבית ולהפקידה בנאמנות בינלאומית. כמו כן, הוא הציע לאפשר למספר פליטים ערבים להתיישב בישראל ללא התייחסות לפיצויים עבור מאות אלפי הפליטים היהודיים ממדינות ערב אשר גורשו ב-1948. עבאס דחה את הצעתו, על אף שאין זה סביר שמרבית הישראלים היו תומכים בוויתורים אלה.

ואולם, מאז ועד היום מתעקשים הפלסטינים כי נקודת המוצא לשיחות עתידיות עם ישראל תבוסס על הצעותיו הבלתי מורשות של אולמרט.

כאשר הוגש כתב אישום נגד אולמרט בעבירות שחיתות, שר הביטחון אהוד ברק ושרת החוץ ציפי לבני הפנו אליו את עורפם, ולרווחתם של מרבית הישראלים אשר איבדו את האמון בו זמן רב לפני גילוי ההאשמות, הוא נאלץ להתפטר.

לאחר סיום תפקידו, החל אולמרט ברביזיוניזם היסטורי כאשר טען כי לו היה נותר ראש ממשלה, ישראל הייתה מממשת את השלום עם הפלסטינים ועם סוריה! הוא ניהל קמפיין גלובאלי כנגד הממשלה, הטיל עליה את האחריות לכישלון השיחות עם הפלסטיניים ועודד את ממשל אובמה להגביר את הלחץ על ישראל. אולמרט התיישר לצד שמאלנים קיצוניים ואפילו נשא את הנאום המרכזי בוועידת J Street, ארגון הנחשב למנודה בידי מרבית יהודי ארצות הברית.

לא קיים היה תקדים לכך שראש ממשלה ישראלי לשעבר כלשהו יתנהג באופן כה חסר מצפון וחסר עקרונות.

ככל הנראה בעצת פרקליטיו, לאחר התפרצויות הניצחון הראשוניות שלו מיד לאחר מתן פסק הדין, אולמרט נסוג לאחור, סתר את כל מה שאמר בתחילה והכריז כי אין בכוונתו לשוב לפוליטיקה. ואולם, לאור הרקורד העקבי שלו בהפרת התחייבויות, אין לשים אמון רב מדי בדברים אלו.

אם לאולמרט בינה ודעת כלשהם, עליו להודות על מזלו הטוב על כך שאינו הולך לבית הכלא, להתפלל כי הוא יתגבר על משפט "הולילנד", לדבוק בהתחייבותו להישאר מחוץ לפוליטיקה ולפרוש בכבוד.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann