Photo: GPO / State Department

אווירה של טירוף משתולל

Print This Post

בכל בוקר שאנו מתעוררים, עלינו לצבוט את עצמנו כדי לוודא שמעמדנו הנוכחי אינו חלום:

* הממשל האמריקני ברשות דונלד טראמפ התגלה כבעל הברית הגדול ביותר של ישראל בכל הזמנים – בניגוד חריף לקודמו. לראשונה אי פעם, הנרטיב שלנו מקודם בעוד שהשקרים והטרור הפלסטיניים נחשפים. תכנית השלום של טראמפ אומרת לפלסטינים את האמת ודוחה את הוויתורים הבלתי אפשריים שנדרשו בעבר, אשר צפויים היו להוביל לסופה של ישראל כמדינה יהודית.

* איראן מתמודדת עם סנקציות גלובליות אדירות ביוזמת ארה"ב.

* לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, קצין קג"ב בעברו, יש כפי הנראה חולשה ליהודים, ולמרות קשריו עם סוריה ואיראן, הוא משתף פעולה עם ישראל ומכיר בדרישות הביטחון שלה.

* ישראל מחזיקה כעת ונמצאת בשלבי פיתוח של קשרים חסרי תקדים עם הודו, סין ומספר מדינות נוספות באסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית.

* מדינות ערב סוניות מתונות באזורנו, כולל סעודיה, מקיימות קשרים פתוחים או חסויים עם ישראל, או נמצאות בשלבי פיתוח של יחסים כאלו.

* בזכות היזמות והטכנולוגיה שלה, ישראל התפתחה ממדינה הסובלת ממצוקת מים ונזקקת לייבוא אנרגיה, ליצואנית מובילה של גז טבעי ומערכות התפלת מים.

* ישראל פיתחה את כוח ההגנה העצמתי ביותר באזור, ויש לה היכולת להרתיע את כל יריבינו גם יחד.

* ישראל מתהדרת באחת הכלכלות היציבות ביותר בעולם, ונהנית מרמת אבטלה נמוכה באופן היסטורי ומצמיחה כלכלית מתמשכת.

כמובן, אנו ממשיכים להתייצב מול אתגרים:

* שלום אמתי עם הפלסטינים אינו נראה באופק.

* איראן – עם או בלי יכולות גרעיניות – ממשיכה להוות איום קיומי על ישראל.

* חיזבאללה בלבנון ממשיך לאיים על ביטחון ישראל.

* הצורך לשלב את החרדים בכוח העבודה הולך והופך חיוני עבור הכלכלה ולמען היציבות החברתית של ישראל.

* בראש הרבנות הראשית ממשיכים לעמוד קיצונים, ויש למצוא דרכים להחליפם ברבנים מתונים.

הרשות הפלסטינית ממשיכה לדחות את הריבונות היהודית. באמצעות התמריצים הכלכליים שהיא ממשיכה לספק לטרוריסטים, היא מפגינה את חוסר כשירותה להוות פרטנר אמתי לכל יוזמת שלום. חמאס, בתמיכת איראן, אינו מנסה אפילו להסתיר את מחויבותו לחורבנה של ישראל.

ואולם, למרות המעמד הכללי יוצא הדופן בו מצויה המדינה, אנו איננו מסוגלים לבחור ממשלה. הן הליכוד והן כחול לבן טוענים שהם אימצו באופן כללי את תכנית טראמפ. אם כך, ישנו כעת צורך בהול שראשי המפלגות יניחו בצד את השאיפות הפוליטיות האישיות ואת האינטרסים קצרי הטווח שלהם, ויתאחדו על מנת לסכם וליישם את תכנית השלום של טראמפ. זאת, תוך התחשבות בעובדה שהבחירות בארה"ב צפויות להפוך בקרוב לנושא המרכזי שיעסיק את המנהיגים האמריקנים.

האפשרות שיהודי אנטי ציוני מופגן כמו ברני סנדרס עשוי להפוך לנשיא ארה"ב הבא היא תחזית מפחידה. אסור לזלזל בהשלכות הפוטנציאליות של התפשטות נגיף הקורונה על הכלכלה, בשילוב הסכנה של תגובת נגד פופוליסטית לטראמפ בארצות הברית.

בשנים האחרונות, נתחים גדולים של המפלגה הדמוקרטית אימצו עמדות אנטי ישראליות פומביות, אשר סיפקו תחמושת להתבטאויות האנטי ישראליות הדרמתיות של סנדרס. העובדה שמועמדים דמוקרטיים דחו הזמנות לוועידת איפא"ק צריכה גם היא לעורר זעזוע בקרב הקהילה הפרו ישראלית. במידה וסנדרס ייבחר לנשיאות, הסכנה שתיווצר לישראל תגרום לאפשרות שאנטישמי ג'רמי קורבין ייבחר לראשות ממשלת בריטניה להחוויר בהשוואה.

על כן, יש ליישם את תכנית השלום של טראמפ באופן מידי לאחר הבחירות. לאחר שממשלת אחדות לאומית, בשיתוף פעולה עם ארה"ב, תרחיב את הריבונות לגושי ההתנחלויות המרכזיים ולבקעת הירדן, יהיה זה מורכב ביותר, אפילו עבור ממשל אמריקני עוין, להפוך את המצב.

אם, כצפוי, אנו נעמוד אחרי הבחירות מול מבוי סתום רביעי, ראש הממשלה נתניהו ומנהיג כחול לבן, בני גנץ, יידרשו לתת עדיפות לדרישות הביטחון ארוכי הטווח של המדינה קודם לאינטרסים האישיים והפוליטיים הצרים שלהם.

לא ניתן להתכחש לכימיה בין טראמפ לנתניהו, ויש לתת לנתניהו קרדיט על הגיית תכנית טראמפ. קשה לדמיין את גנץ משמר מערכת יחסים קרובה שכזו, ובמיוחד בזמן שטראמפ עסוק בבחירתו מחדש.

ששת החודשים הראשונים לאחר הבחירות יהיו קריטיים במיוחד לצורך בחינת יכולתנו למקסם את ההזדמנות שהונחה בפנינו.

לאחר הבחירות הקודמות, נתניהו הציע לפנות את כיסאו לאחר שישה חודשים, במידה וכחול לבן יסכימו להקים ממשלת אחדות לאומית. בראייה לאחור, לו גנץ היה מסכים, הוא היה עומד כעת בפני מינוי לראשות הממשלה ללא צורך בבחירות נוספות. כמו כן, באמצעות כניסה חלקה לתפקידו, הוא היה זוכה להזדמנות לעבוד באופן צמוד עם נתניהו, לצבור ניסיון שלו הוא זקוק באופן נואש ולהרוויח מקשריו הקרובים באופן חסר תקדים של נתניהו עם המנהיגים המובילים בעולם.

המציאות היא שגנץ חסר המעוף צריך לחוש הקלה על כך שהוא לא מקבל את ראשות הממשלה בעת הנוכחית. אל מול רשות פלסטינית סרבנית הממאנת להגיע אל שולחן המשא ומתן, גנץ אינו מעורר את הביטחון הראוי ביכולותיו הדיפלומטיות או המנהיגותיות, הנדרשות על מנת לקדם את תכנית טראמפ. האם נוכל לסמוך בביטחון מלא על גנץ שהוא ינווט בשדה מוקשים פוליטי בעל שיווי משקל כה עדין, שבו עלינו להתמודד לא רק עם טראמפ אלא גם עם פוטין, בריטניה, אסיה, האיחוד האירופי ומדינות סוניות מתונות, על מנת להבטיח הכרה בפועל, גם אם לא במפורש, בריבונות היהודית על בקעת הירדן וגושי ההתנחלויות המרכזיים? מאידך, במידה וגנץ ונתניהו יאחדו כוחות ויפעילו את מלוא כובד המשקל של שתי מפלגות המרכז השולטות בתמיכה בתכנית טראמפ, הם ימזגו את הקונצנזוס הישראלי ויבהירו לכל אותם שחקנים המתנגדים לטראמפ שתכניתו היא האפשרות המעשית היחידה המונחת על השולחן בזמן הנוכחי.

גם בין מבקריו של נתניהו, רבים מכירים בתפקיד הדיפלומטי המבריק שהוא שיחק בהובלתנו לצומת הנוכחי. כל הסקרים מצביעים על כך שרוב משמעותי מבין הישראלים, כולל אלו שאינם מתכוונים להצביע לו, מסכימים כי בזירה הבינלאומית, נתניהו הוא בעל הכישורים הטובים ביותר להוביל את המשא ומתן עם האמריקנים, לבצר את היחסים עם הרוסים, ולטפח את הברית המתפתחת לאחרונה עם מדינות סוניות מתונות. אלו שלושה נושאים חיוניים לרווחתנו הבינלאומית והקיומית, והחודשים הקרובים יהיו מכריעים בכל הקשור לקידומם.

כל הסקרים מצביעים על כך שהן הליכוד והן כחול לבן לא תוכלנה באופן מציאותי להקים ממשלה באופן עצמאי. על כן, על נתניהו להציע פעם נוספת לפרוש לאחר שישה חודשים, וזאת למען האינטרס הלאומי. כמו כן, גנץ יוכל להפגין הנהגה אמתית ע"י קידום האינטרסים של המדינה (גם אם משמעות הדבר היא פיצול מיאיר לפיד) ועבודה עם נתניהו על מנת להבטיח שיסודותיה של תכנית טראמפ מונחים במקומם קודם שיחליף אותו בתפקידו.

זאת ועוד, על נתניהו להפנים שתרחיש שכזה ישרת גם אותו באופן הטוב ביותר, ויאפשר לו לפרוש בכבוד כראש הממשלה הוותיק ביותר עם מורשת שאין שני לה בקרב כל קודמיו. כמו כן, הוא יוכל להתפנות להתמודדות עם אתגריו המשפטיים כשהוא משוחרר מעולו של משרד ראש הממשלה.

במידה ומנהיגינו לא יגיעו להסדר שכזה, הם יירשמו בהיסטוריה כמי שבגדו באומה וסיכנו אותה.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann