אודות

ijlאיזי ליבלר הוא מנהיג יהודי בינלאומי ותיק בעל רקורד מרשים של תרומה לעולם היהודי ולנושא זכויות האדם.

ליבלר נולד באנטוורפן, בלגיה בשנת 1934 והיגר לאוסטרליה עם הוריו כפעוט בערב פרוץ מלחמת העולם השנייה. ליבלר שימש כנשיא המועצה העליונה של יהדות אוסטרליה וכיושב ראש מועצת המנהלים של הקונגרס היהודי העולמי. הוא היה מראשוני המנהיגים הגלובאליים בקמפיין למען יהדות ברית המועצות ושיחק תפקיד חשוב בהנעת כינון היחסים הדיפלומטיים של ישראל עם הודו וסין.

מאז התיישב בירושלים, ישראל ב-1999, ליבלר הפך לאחד מן הפרשנים המובילים בעולם הכותבים בשפה האנגלית על נושאים ישראליים ויהודיים. כסופר פורה, הוא מפרסם טורים שבועיים 'בג'רוזלם פוסט' וביומון בשפה העברית 'ישראל היום'.

יהדות אוסטרליה

"ללא ספק המנהיג היהודי הכללי הדומיננטי ביותר באוסטרליה במהלך רבע המאה האחרונה" מתואר ליבלר במהדורה החדשה של אנציקלופדיה ג'ודאיקה. ליבלר מילא את תפקיד הנהגת הקהילה היהודית האוסטרלית (המועצה העליונה של יהדות אוסטרליה) החל מ-1978, ושימש בתפקידו זה ארבע קדנציות. הוא פרש בשנת 1995.

יהדות ברית המועצות

ליבלר גויס לראשונה למאבק למען יהדות ברית המועצות על ידי שאול אביגור, ראש ארגון נתיב (הסוכנות החשאית בזמנו שעסקה ביהודים הסובייטים) אשר שיחק תפקיד חשוב מאחורי הקלעים בגיבוש מדיניות במהלך שנותיה הראשונות של המדינה. ב-1962, מר ליבלר תכנן קמפיין ציבורי שבסופו הייתה אוסטרליה המדינה הראשונה בעולם אשר העלתה את מצוקת היהדות הסובייטית באומות המאוחדות. בשנת 1965 הוא פרסם ספר בשם 'היהדות הסובייטית וזכויות אדם', אשר השפעותיו הבינלאומיות המשמעותיות הביאו לפילוג בקרב השמאל הפרו- סובייטי דאז.

לפני התמוטטות האימפריה הסובייטית, ליבלר ערך אינספור ביקורים בברית המועצות ופיתח קשרים קרובים עם הבדלנים היהודיים המובילים ועם אסירי ציון, מערכות יחסים שאותן הוא משמר עד היום בישראל. הביקורים הגיעו לקיצם ב-1980 עם מעצרו וגירושו מברית המועצות.

באופן פרדוקסלי, כאשר גורבצ'וב הנהיג ליברליזציה במערכת, ליבלר הפך למנהיג היהודי הבינלאומי הראשון שהוזמן לברית המועצות על מנת לבחון את השינויים. הוא השיק בהמשך את מרכז התרבות היהודי הראשון בברית המוצעות- מרכז שלמה מיכואלס במוסקבה, וכן את פסטיבל השירים העברי הראשון במוסקבה ובלנינגרד.

אסיה- פסיפיק

לאחר שחרורה של יהדות ברית המועצות, מר ליבלר הפנה את תשומת ליבו לאזור אסיה והפסיפיק. פגישותיו עם ראש ממשלת הודו נרסימה ראו ושר החוץ הסיני קיאן קיצ'ן שיחקו תפקיד חיוני כזרז לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לבין שתי המדינות. ליבלר אף כינס וועדת ליבון עבור משכילים יהודיים וסיניים בבייג'ין טרם מיסוד היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לסין.

הקונגרס היהודי העולמי

ליבלר שימש בתפקידים בכירים בקונגרס היהודי העולמי (WJC), ארגון הגג המייצג את יהדות העולם. מבין תפקידיו: יושב ראש מועצת המנהלים וסגן נשיא בכיר.

מחלוקות

בשנת 2004 התעמת ליבלר עם הנהגת הקונגרס היהודי העולמי בנוגע למשילות, שקיפות כלכלית ואי- סדרים כלכליים. העימות בין ליבלר לבין יו"ר הקונגרס, ישראל זינגר, סבב סביב דרישתו של ליבלר לפתוח בחקירה בנוגע להעברתם של 1.2 מיליון דולרים ממטה הארגון לחשבון בנק בז'נבה, ובהמשך העברת הכסף על ידי זינגר לחשבון נאמנות שהוחזק על ידי חברו. ליבלר קרא לביצוע ביקורת עצמאית אך הושמץ על ידי אותם אנשים שביקשו לטייח את הפרשה. הוא נאלץ לבסוף לעזוב את תפקידו בקונגרס, באומרו לעיתון 'הארץ' "הגעתי למסקנה כי איני יכול להישאר בארגון אשר דורש ממני לספק חותמת כשרות לפעילויות שאותן אני מגדיר כבלתי ראויות".

הנושאים הללו נחקרו בהמשך על ידי התובע הכללי של ניו יורק, אשר מצא כשלים חמורים בהרבה מטענותיו של ליבלר לאי- סדרים. זה תבע את סילוקו של זינגר מתפקיד יו"ר הקונגרס היהודי העולמי ואת יישומן של סדרת רפורמות. הקונגרס הגיש בהמשך תביעת דיבה בסכום של 6 מיליון דולרים נגד ליבלר בבית המשפט בישראל, אך נאלץ לבטל אותה לאחר פחות משישה חודשים. אפילו לאחר פרסום הדו"ח של ספיצר, המשיכו להתגלות סקנדלים כלכליים חדשים הנוגעים לקונגרס.

ליבלר זוכה באופן מלא עם בחירתו של רונלד לאודר לנשיא החדש של הארגון ולאחר פיטוריהם ו/או פרישתם של כל המעורבים בטיוח ובסקנדלים. ליבלר אמר בזמנו כי "שביעות רצוני מהצדקת עמדתי מאוזנת על ידי צער עמוק על כך שארגון כה נכבד, שלו תרמתי שנים רבות מחיי ואשר משחק תפקיד חשוב ביהדות העולמית, נמצא על סף קריסה. ניתן היה להימנע מכך".

ליבלר הואשם בכך שהוא מבצע דה- לגיטימציה של יהודים ליבראליים התומכים בישראל. ליבלר הגיב כי "אני עומד על דעתי כי יש להעביר לשוליים של הזרם המרכזי של הקהילה היהודית את אלו אשר מטרתם המרכזית הינה דה- לגיטימציה ודמוניזציה של המדינה היהודית. זהו אינו פשיזם. זהו ההיגיון הפשוט".

ליבלר קרא לחקירה חיצונית מלאה ולחשיפת מעילות עצומות בכספים בוועידה לתביעות יהודיות חומריות נגד גרמניה (וועידת התביעות). הוא חשף האשמות של היעדר כשירות, התנהגות בלתי הולמת וטיוחים, היעדר וועדת ביקורת עצמאית, בירוקרטיה ושלטון בידי קבוצה קטנה וסגורה, כמו גם ביקורת על כך "שצורכי הניצולים, רבים מהם קשישים החיים בעוני, לא מוקמו בראש סדר העדיפויות שלה". בתגובה, ג'וליוס ברמן מוועידת התביעות האשים את ליבלר כי הוא עוסק "בהאשמות חסרות בסיס, פוגעניות ובלתי אחראיות כנגד ארגון המשמש במשך קרוב ל-60 שנה כמקדם הבינלאומי המוביל של זכויות קורבנות השואה".

פרסומים וכתבים

ליבלר כותב באופן מתמיד והוא בעל טור שבועי ב'ג'רוזלם פוסט', שם הוא נהנה מקהל קוראים רחב ברחבי העולם ברשת האינטרנט. כמו כן, הוא משמש כבעל טור קבוע בעיתון הישראלי היומי 'ישראל היום'.

ליבלר היה מבין המנהיגים היהודיים הראשונים שהתריעו על סכנות הקיצוניות הדתית, ובפרט הלאומנות הדתית הרדיקאלית. הוא כתב באופן נרחב בנושא זה, וכתביו תורגמו לעברית, רוסית, צרפתית וספרדית.

בעת האחרונה, הוא מתרכז במערכת היחסים בין ישראל לבין התפוצות. פרסומו 'משבר הזהות ביחסי ישראל והפזורה: אסון ממשמש ובא' זכה לקריאות ודיונים ברחבי העולם היהודי. כיום הוא משמש כיו"ר וועדת הקשרים עם התפוצות במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מוסד מחקר ישראלי מוביל.

בנוסף, ליבלר פרסם מחקר בנושא האיום שמציבה הפוסט ציונות לנשמתה של ישראל אשר כותרתו 'קץ החלום?'. הפרסום תורגם לעברית והופץ באופן נרחב.

עסקים

באוסטרליה, חברתו של ליבלר, ג'טסט טורס, הייתה ארגון התיור הגדול ביותר באזור עם סניפים ברחבי העולם. כמו כן, הוא שימש כדירקטור באחת מחברות הטלוויזיה הלאומיות באוסטרליה. בישראל הוא השקיע ומשמש כיועץ במספר חברות היי- טק.

פרסים

למר ליבלר הוענק תואר CBE (מפקד באימפריה הבריטית) בשנת 1997, AO (קצין המסדר האוסטרלי) ב-1988 ותואר דוקטור ספרות לשם כבוד מאוניברסיטת דיקן ב-1990.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann