למרות הצהרות הטוענות להיפך, אנשי ממשל אובמה נראים נחושים להשיג "הסכם" עם איראן, ונדמה שהם מוכנים להפר את התחייבויותיהם החוזרות לפיהן הם לעולם לא ישלימו עם הפיכתה של איראן למעצמת גרעין. ובהינתן חוסר הפשרנות ההולך וגובר מצד המולות בזמן שהם חשים שהאמריקנים נואשים להימנע מעימות, תאריך היעד של ה-24 לנובמבר צפוי להידחות, כך שהצנטריפוגות יוכלו להמשיך להסתובב בזמן שמדינות ה-P5+1 עסוקות במשא ומתן חסר תוחלת עם האיראנים הדו-פרצופיים. האיראנים לעגו למאמציו של מזכיר המדינה קרי, כולל עתירותיו החשאיות אליהם בהן ביקש לתאם עם ארה"ב את הלחימה נגד דאעש. כשהוא נואם מעל דוכן המעוטר בשלטים המכריזים "אמריקה אינה יכולה לעשות שום דבר", האייתוללה חומייני התרברב שמאמציו של "השטן הגדול" להוריד את איראן על ברכיה כשלו, וכן שהנשיא אובמה חסר את האומץ הנדרש לעימות צבאי. עלי יונסי, יועץ בכיר לנשיא ה"מתון" רוחאני, התייחס לאובמה כאל "הנשיא האמריקני החלש ביותר", ש-שש שנותיו בקדנציה היו "משפילות".

אובמה נואש לעסקה עם איראן בכל מחיר

Print This Post

Obama desperate for a deal with Iran at any price

למרות הצהרות הטוענות להיפך, אנשי ממשל אובמה נראים נחושים להשיג "הסכם" עם איראן, ונדמה שהם מוכנים להפר את התחייבויותיהם החוזרות לפיהן הם לעולם לא ישלימו עם הפיכתה של איראן למעצמת גרעין. ובהינתן חוסר הפשרנות ההולך וגובר מצד המולות בזמן שהם חשים שהאמריקנים נואשים להימנע מעימות, תאריך היעד של ה-24 לנובמבר צפוי להידחות, כך שהצנטריפוגות יוכלו להמשיך להסתובב בזמן שמדינות ה-P5+1 עסוקות במשא ומתן חסר תוחלת עם האיראנים הדו-פרצופיים.

האיראנים לעגו למאמציו של מזכיר המדינה קרי, כולל עתירותיו החשאיות אליהם בהן ביקש לתאם עם ארה"ב את הלחימה נגד דאעש. כשהוא נואם מעל דוכן המעוטר בשלטים המכריזים "אמריקה אינה יכולה לעשות שום דבר", האייתוללה חומייני התרברב שמאמציו של "השטן הגדול" להוריד את איראן על ברכיה כשלו, וכן שהנשיא אובמה חסר את האומץ הנדרש לעימות צבאי. עלי יונסי, יועץ בכיר לנשיא ה"מתון" רוחאני, התייחס לאובמה כאל "הנשיא האמריקני החלש ביותר", ש-שש שנותיו בקדנציה היו "משפילות".

אף על פי כן, הממשל ממשיך להתרפס במאמץ לרצות את האיראנים. האמונה הרווחת היא שהעוינות חסרת התקדים שכוונה לאחרונה כנגד ישראל, ובמיוחד ההצהרה לפיה ישראל איבדה את ההזדמנות לנצל את האופציה הצבאית למניעת הפיכתה של איראן למעצמת גרעין, נועדו במיוחד לטובת האייתוללה.

הלונדון טיימס טען שבכירים אמריקניים ואיראניים דנים בזמן האחרון על פתיחת משרד סחר אמריקני בטהרן.

המאמצים אחוזי הטירוף והחשאיים בתחילה להשגת התמיכה של איראן במאבק נגד דאעש – וזאת למרות העובדה שאיראן מסווגת ע"י ארה"ב כמדינת טרור – הוסיפו וערערו מן האמינות שארה"ב משמרת בקרב מדינות סוניות מתונות, שנחשבו עד לאחרונה כבנות ברית איתנות שלה.

הולכת השולל של בני ברית ע"י אובמה הומחשה כאשר נחשף שהוא חיבר מכתב חשאי לאייתוללה חומייני בו הפציר בו להגיע עמו להסכם. זה, המכתב הרביעי ששיגר אובמה לאייתוללה – לאחר שכל הקודמים זכו להתעלמות – מהווה הפרה בוטה של ההתחייבויות שנתן לבעלי הברית שלו, לפיהן יקיים התייעצות קודם לכל יוזמה עצמאית.

אפילו אחד מעיתונאי החצר החביבים על אובמה, ג'פרי גולדברג, חש עצמו מחויב להעיר ש"המכתב האחרון נמסר "בתזמון אומלל בישורת האחרונה של המשא ומתן שסופו ידוע בין איראן לבין המעצמות העולמיות", וזאת לאחר שממשל אובמה כבר קיבל על עצמו חלק גדול מן הדרישות של איראן. גולדברג סיכם את טורו בהצהרה "האיראנים ניגשו לשולחן המשא ומתן בתחילה משום שהסנקציות בהובלת ארה"ב פגעו בהם קשות. אני מבין את הצורך במשא ומתן של תן וקח, אך אני מתחיל לחשוש שארה"ב מתרכזת יותר מדי בחלק הראשון של המשוואה".

הממשל האמריקני כבר נתן את הסכמתו לאיראן להעשיר אורניום, ובכך הפך אותה למעשה למדינת סף גרעינית. בעוד שהמעצמות הגלובאליות הסכימו לאפשר לאיראנים להחזיק 1,000 צנטריפוגות להפקת חומרים הנדרשים לייצור דלק גרעיני, האיראנים סרבו בתוקף לפרק אף לא אחד מ-19,000 הצנטריפוגות שכבר נאספו על ידם. ההבנה הרווחת היא שאיראן כבר מצויה בעמדה המאפשרת לה לצבור חומר בקיע מועשר במידה מספקת על מנת להפוך למעצמת גרעין בתוך חודשים ספורים, אם כך תבחר. ארה"ב רמזה שהיא תהיה מוכנה לחתום על עסקה שתאריך את תקופת הפריצה הזו לשנה אחת, דבר שרחוק מלהרגיע את האזור.

האיראנים שבו והפגינו בוז נוסף כלפי ארה"ב כשהפרו את הסכם הביניים, ונמנעו מלחשוף את מתקן ההעשרה בקום. זאת ועוד, הם לא סיפקו גישה לפקחים מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית למתקנים צבאיים ומדעני גרעין העוסקים במחקר. נהיר שהמשטר האסלאמיסטי הדו-פרצופי ימשיך להימנע מכל הסכם שמפוקח ונאכף בקפדנות – הליך שהאיראנים כבר הבהירו שהם לא יאמצו לעולם.

בעוד שתוצאות הנושא יובילו להשפעות גלובאליות כבירות, ובמיוחד במזרח התיכון, ישראל היא המדינה שתושפע מהן יותר מכל. שנאתו של המשטר האיראני לישראל היא משיחית. הוא מכריז בפתיחות על מחויבותו להשמדת המדינה היהודית. במקביל למכתב המתרפס של אובמה שנשלח אליו, האייתוללה חומייני פרסם ציוץ בטוויטר בו הצהיר שהדרך היחידה לעצור את "הפשעים הישראלים" היא באמצעות "השמדה" של "המשטר הברבארי הישראלי שדומה לזאב ורוצח תינוקות". ישראל אינה יכולה לקבל את האפשרות שמשטר טרור פנאטי שכזה יהפוך למדינת סף גרעינית.

תחת לחץ, לאחר פרסום מכתבו לאייתוללה, הנשיא אובמה נסוג מעמדתו, והצהיר שעדיין ישנו פער גדול ושייתכן "שלא נצליח להגיע לשם". הוא הוסיף, "העדיפות העליונה שלנו בנוגע לאיראן היא לוודא שהם לא ישיגו נשק גרעיני". אפילו שותפיו הקרובים ביותר יפקפקו באמינותו של הנשיא כשהוא מביע עמדות שכאלו.

השאלה המרכזית היא האם בשלב מתקדם זה, ניתן עדין להניא את מדינות ה-P5+1, הנואשות לרצות ולהגיע להסכם עם מדינת הטרור בכל מחיר, מכניעה.

המפתח מונח בידי ארצות הברית. ניצחונם הסוחף ויוצא הדופן של הרפובליקנים בבחירות האמצע – הצבעת אי-אמון ברורה באובמה – מספק תקווה כלשהי.

ואולם, יש לציין שבמסגרת המערכת הפוליטית האמריקנית, הנשיא מחזיק בכוח המרכזי בכל הקשור ליחסי החוץ. הסנאט והקונגרס שבשליטת הרפובליקנים יוכלו בוודאי להעביר החלטות, אך אין כל הבטחה כי הדבר יגביל את הבית הלבן בזירה זו של מדיניות החוץ. בנוסף, בהבינו שבזירה המקומית ידיו עלולות להיות כבולות ע"י הקונגרס, אובמה עלול אף להחליט להעצים את פעילויות מדיניות החוץ שלו. האזורים המרכזיים בהם הוא צפוי להתרכז הם בחיבוק האיראנים, וכמו כן, אולי אף בניסיון לכפות הסדר על הישראלים עם הפלסטינים.

ואולם, בהקשר האיראני, על הנשיא לשכנע את הקונגרס לבטל את תוקפם של הסנקציות שנחקקו בעבר. אובמה יוכל לעקוף את הסנקציות של הקונגרס באופן חוקתי ולהשעות את אכיפתן בצורה חד צדדית, אך הדבר עלול להוביל לעימות משמעותי עם הקונגרס.

למותר לציין שבמידה ויושג הסכם מתקבל על הדעת, הוא יאומץ ע"י הקונגרס. אך כל האיתותים מרמזים על כך שאובמה מקדם עסקת 'עליזה בארץ הפלאות' עם האיראנים שאותה הקונגרס יידחה.

המועמד הסביר לתפיסת תפקיד מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, כבר הצהיר באופן חד משמעי שהסנאט יבחן כל הסכם עם איראן ויבטיח ש"כל הסכם מקיף הקשור לתכנית הגרעין של איראן ישמור על ביטחונה הלאומי של ארצות הברית וכן יכיר בהגנתה של ישראל כפרטנר ביטחוני של מדינתנו".

בזמן הקריטי הזה, על יהודי ארה"ב וידידיה של ישראל להפעיל את מלוא השפעתם במטרה לשכנע את הממשל ואת הקונגרס ברמה העל-מפלגתית שריצוי המולות האיראניים יוביל להשלכות ארוכות טווח מצמררות, וכי יש להימנע מהדבר. עליהם להשיק קמפיין ציבורי עוצמתי בכדי להמחיש את הטעות המרה שהממשלה תהיה אחראית לו במקרה שתבחר לרצות את משטר הטרור המרושע הזה, שבמידה ולא יהפוך למדינת גרעין, צפוי עם הזמן לקרוס מבפנים בשל האופוזיציה הגדלה מצד אזרחיו הצעירים ומעמד הביניים שלו.

אם הרצון הנואש של ארה"ב להימנע מעימות יאפשר למדינת הטרור האיראנית להשיג את מטרתה ולהגיע לסטטוס של סף גרעיני, הדבר צפוי להוביל להשלכות ארוכות טווח חמורות אף יותר מאשר מאמצי הפיוס של צ'יימברלין עם הנאצים במינכן, שהובילו למלחמת העולם השנייה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann