ה'פשלה' הביורוקרטית של ממשלתנו, שתפקודה לקוי ביותר, במניעת ההכרזה על פרוייקט הבניה בירושלים במהלך ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, נתנה לממשל אובמה את התירוץ לגנות אותנו באופן הקשה ביותר שספגנו אי פעם מארה"ב. אך למרות שתזמונה של ההצהרה היה גרוע ביותר, לא היתה כרוכה בכך הפרת התחייבות כלשהי. למעשה, ממשלתו של אובמה שיבחה את ישראל בעבר באופן גלוי על "הויתור הגדול" שבהקפאת הבניה בהתנחלויות, הקפאה שבמפורש לא כללה את ירושלים. את הקמפיין נגדנו ניהל אובמה באופן אישי. סגן הנשיא שלו, ביידן, האשים אותנו ב"סיכון חייהם של אמריקנים בעיראק, באפגניסטן ובפקיסטן." למרות התנצלותו המושפלת של ראש הממשלה נתניהו, שרת החוץ הילרי קלינטון האשימה אותו בכך ש"העליב" את ארה"ב. יועצו הפוליטי הבכיר של אובמה, דיוויד אקסלרוד, אף טען כי ישראל מנסה לחבל בשיחות השלום באופן מכוון.

אובמה חצה את הקו האדום

Print This Post

 אובמה בטלפון עם נתניהו

Obama has crossed the line

ה'פשלה' הביורוקרטית של ממשלתנו, שתפקודה לקוי ביותר, במניעת ההכרזה על פרוייקט הבניה בירושלים במהלך ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, נתנה לממשל אובמה את התירוץ לגנות אותנו באופן הקשה ביותר שספגנו אי פעם מארה"ב. אך למרות שתזמונה של ההצהרה היה גרוע ביותר, לא היתה כרוכה בכך הפרת התחייבות כלשהי. למעשה, ממשלתו של אובמה שיבחה את ישראל בעבר באופן גלוי על "הויתור הגדול" שבהקפאת הבניה בהתנחלויות, הקפאה שבמפורש לא כללה את ירושלים.

את הקמפיין נגדנו ניהל אובמה באופן אישי. סגן הנשיא שלו, ביידן, האשים אותנו ב"סיכון חייהם של אמריקנים בעיראק, באפגניסטן ובפקיסטן." למרות התנצלותו המושפלת של ראש הממשלה נתניהו, שרת החוץ הילרי קלינטון האשימה אותו בכך ש"העליב" את ארה"ב. יועצו הפוליטי הבכיר של אובמה, דיוויד אקסלרוד, אף טען כי ישראל מנסה לחבל בשיחות השלום באופן מכוון.

עלינו לבחון התבטאויות עוינות מסוג זה בקונטקסט של ההדרדרות המסחררת ביחסי ישראל-ארה"ב מאז נבחר הממשל החדש, וזאת למרות תמיכה חזקה ומתמשכת בישראל מצד הציבור האמריקני. ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, מייחס זאת לנסיונו של אובמה לשקם את התדמית המוכתמת של האסלאם ברחבי העולם.

אולם, האסטרטגיה של אובמה המנסה "לערב" את המדינות המוסלמיות הסוררות הוכחה כהרסנית. המאמץ למנוע מאיראן לרכוש יכולת גרעינית על-ידי פיוסם של הרודנים האיראניים הניב תוצאה לא רצויה והאייטולות ממש לועגים לארה"ב. תגובתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסאד להתרפסות האמריקנית ולמינוי השגריר בדמשק היתה כינוסה של ועידת פסגה עם נשיא איראן אחמדיניג'אד ומנהיג החיזבאללה הטרוריסט חסן נסראללה. כמו כן, הוא לעג לדרישה האמריקנית כי סוריה תצמצם את יחסיה עם איראן. הנשיא אובמה לא ראה בכך "עלבון". גישתו עודדה את עורך ה"ביירות סטאר" הלבנוני לכתוב כי "בימים אלו ממשל אובמה לא מעורר תחושת בטחון רבה אצל בני בריתו ומעורר אף פחות תחושת פחד אצל יריביו."

הליגה הערבית מסרבת לשנות את הקו הבלתי מתפשר והנוקשה שלה כלפי ישראל. הם מתעקשים כי על ישראל לקבל ללא תנאי את יוזמת השלום הסעודית, נסיגה מלאה לקווי 67 ויישום זכות השיבה הערבית, מה שיחסל את הריבונות היהודית באיזור.

יש כעת סימנים מבשרי רעות המעידים על כך כי על-מנת להעלים את כשלונותיהם, אסטרטגים אחדים בבית הלבן תומכים באופן ציני בהתרחקות מאיתנו. זאת במטרה להרוויח מהשנאה האנטי-ישראלית שמציפה את העולם ולצבור פופולריות.

על-אף הדקלום החוזר של המנטרה המדגישה את מחוייבותו לברית עם לישראל, הבית הלבן אינו מתנהג בהגינות ובאופן צודק. אובמה אינו מסתיר את איבתו, ופעם אחר פעם הוא משפיל את ראש הממשלה שלנו. הממשל האמריקני "מגנה" את ישראל על בניית בתים, וזאת לא בשכונות ערביות צפופות בירושלים, אלא בפרברים יהודיים כגון גילו, וכעת רמת שלמה אשר רובנו רואים בהם חלק מישראל לא פחות מאשר תל-אביב.

במקום לגנות את הרצח הברוטלי של אזרח ישראלי בידי פלסטינים, ארה"ב ביקשה "הבהרה" מישראל לאחר שתפסה את הרוצחים שהרשות הפלסטינית שיבחה כגיבורים. ארה"ב אף לא חסמה את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם שגינתה את משטרת ישראל על-כך שהגנה על מתפללים בהר הבית מפני ערבים שיידו עליהם אבנים. בנוסף, הם גינו אותנו על כך שאישרנו את תחזוקתם של אתרי מורשת יהודיים הנמצאים מעבר לקו הירוק.

לעומת זאת, ארה"ב לא נזפה ברשות הפלסטינית באופן פומבי על שום נושא ב-12 החודשים האחרונים. אין זה מוסרי והגיוני שהבית הלבן ומשרד החוץ האמריקני לא הביעו מחאה כלשהי כלפי ההסתה המתמשכת וכלפי שטף הטקסים המקדשים את זכרם של המחבלים המתאבדים ורוצחי ההמונים המתועבים ביותר. הבעת מחאה אף לא באה לאחר שהפרטנרים שלנו לשלום, הנשיא מחמד עבאס וראש הממשלה סלאם פייד, השתתפו בעצמם בטקסים מעוררי הסלידה הללו. בנוסף, במהלך ביקורו של ביידן הרשות הפלסטינית הודיעה כי תדחה טקס להקדשת כיכר ציבורית ברמאללה לזכרה של דלאל מוגרבי, המפלצת האחראית לטבח הנורא שבו נהרגו 38 אזרחים ישראלים, וביניהם 13 ילדים. אף-על-פי-כן הטקס התקיים, וערוץ הטלויזיה של הרשות הפלסטינית ראיין את אחותה של מוגרבי שאמרה כי "זהו יום של גאווה ותהילה לעם הפלסטיני. עלינו להתאחד ועלינו לאחד את נשקינו נגד האוייב הגוזל את אדמותינו." גם לנוכח זאת ארה"ב לא הביעה מחאה.

נתניהו הציע ויתורים רחבים יותר מאשר כל מנהיג ישראלי אחר. ממשלתו הסכימה מיידית למשא ומתן עם הפלסטינים. לעומתו, ראש הרשות מחמוד עבאס אמר ל"וושינגטון פוסט" כי מפני שהוא בטוח בכך שארה"ב תדאג לספק לפלסטינים כל מה שירצו, אין הוא רואה טעם במשא ומתן עם הישראלים. התרחיש הזה הופך כעת למציאות.

נתניהו אף התגבר על התנגדות הליכוד לפתרון שתי המדינות לשני העמים והסכים להקפיא זמנית את הבניה בהתנחלויות, צעד שאף ממשלה ישראלית בעבר לא הסכימה לקחת בחשבון. הוא אישר שחרור אסירים וצמצום של כמות המחסומים, לעתים אף במחיר סיכון ביטוחנם של אזרחים ישראלים.

אולם, בניגוד להתנהלותו של מתווך הוגן, נדמה כי ארה"ב תומכת ברוב העמדות של הפלסטינים ומתכוננת לדרוש מישראל לעשות ויתורים חד צדדיים נוספים. במסמך מצמרר, שביידן חזר על תוכנו במסגרת גינוי הבניה בירושלים, ארה"ב הבטיחה לפלסטינים כי מטרתו המרכזית של המשא ומתן "הבלתי ישיר" אינו השגת שלום, אלא הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית. בנוסף, צויין כי צדדים שיאמצו גישות שליליות יטופלו "על-מנת להסיר את המכשול."

יחסינו עם ארה"ב יעמדו בקרוב במבחן נוסף.

אובמה לבטח מודע לכך שהצהרותיו האחרונות של ממשלו רק יעודדו את הפלסטינים והג'יהדיסטים להיות קיצוניים יותר בדרישותיהם ובכך יהפכו את כשלונם של השיחות לתוצאה כמעט בטוחה. ישנם אנשים שיסיקו כי זו בדיוק כוונתו. במקרה כזה יאשימו אותנו בכשלון וארה"ב, בתמיכת ה"קוורטט" ואחרים, יבקשו לכפות עלינו פתרון המנוגד לרצוננו.

ישנם קווים אדומים שאף ממשלה ישראלית לא יכולה לחצות. במצב הנתון על נתניהו לעמוד איתן. המשבר הנוכחי מתעלה על ההבדלים הפוליטיים והאידאולוגים שבין הליכוד, העבודה וקדימה. על כל מפלגות המיינסטרים להתאחד ולהבהיר לנשיא אובמה כי ישראל היא מדינה ריבונית שלא תכנע באופן אוטומטי לתכתיבים של הממשל האמריקני. עליהם לגרום לממשל ולציבור האמריקני להבין כי אף ממשלה ישראלית לא תסכים להקפיא את הבנייה בירושלים, לב לבו של העם היהודי.

אמנם איננו מעצמה אך הנשיא אובמה יהסס לבחור בדרך המנוגדת לקונצנזוס הלאומי. הפגנת אחדות נגד התקפותיו חסרות התקדים של ממשל אובמה על ריבונותה של ישראל תעודד את הציבור האמריקני והקונגרס לתמוך בנו באופן פומבי ולסייע לנו לאשר מחדש את הברית וקשרי הידידות המסורתיים בין שני עמינו.

אחדות שכזו תוכל גם, בתקווה, לעודד את ממשל אובמה להתנהג כלפינו באותה דרגת אדיבות וכבוד שהוא נוהג כלפי המדינות הסוררות.

 [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann