אל תתנו לדברי ההרגעה שהביע לאחרונה שגריר ישראל בארה"ב ולחזות השקט ביחסי ארה"ב-ישראל להטעות אתכם. מהלך הקפאת ההתנחלויות אולי הצליח למנוע עימות מכוער עם הממשל של אובמה, אבל המתחים הנסתרים נותרו בעינם ולא מן הנמנע כי עוד ישובו לעלות אל פני השטח. תוצר הלואי החיובי של התסבוכת הוא שממשל אובמה בוודאי מעריך כעת כי מאמציו הראשוניים להשפיל פומבית ולהציב דרישות קשות מול ישראל, תוך הסברת פנים כלפי הפלסטינים, היו בלתי מועילים ואף למעשה פגעו בסיכויים למשא ומתן ממשי. אכן, לא רק שהתכתיבים שלהם לא הצליחו לפגוע בראש הממשלה, הם עודדו את הישראלים להתייצב מאחורי נתניהו. הממשל ודאי גם נבהל מהתגובה המתנשאת של הפלסטינים ושל העולם הערבי להפצרותיהם לבצע סוף סוף איזו מחווה סמלית כדי להכיר במהלך הקפאת ההתנחלויות ל-10 חודשים אשר כפתה על עצמה ממשלת ישראל.

אובמה ונתניהו: ימים קשים עומדים בפנינו

Print This Post

אובמה ונתניהו

Obama and Israel: difficult days ahead

אל תתנו לדברי ההרגעה שהביע לאחרונה שגריר ישראל בארה"ב ולחזות השקט ביחסי ארה"ב-ישראל להטעות אתכם. מהלך הקפאת ההתנחלויות אולי הצליח למנוע עימות מכוער עם הממשל של אובמה, אבל המתחים הנסתרים נותרו בעינם ולא מן הנמנע כי עוד ישובו לעלות אל פני השטח.

תוצר הלואי החיובי של התסבוכת הוא שממשל אובמה בוודאי מעריך כעת כי מאמציו הראשוניים להשפיל פומבית ולהציב דרישות קשות מול ישראל, תוך הסברת פנים כלפי הפלסטינים, היו בלתי מועילים ואף למעשה פגעו בסיכויים למשא ומתן ממשי. אכן, לא רק שהתכתיבים שלהם לא הצליחו לפגוע בראש הממשלה, הם עודדו את הישראלים להתייצב מאחורי נתניהו. הממשל ודאי גם נבהל מהתגובה המתנשאת של הפלסטינים ושל העולם הערבי להפצרותיהם לבצע סוף סוף איזו מחווה סמלית כדי להכיר במהלך הקפאת ההתנחלויות ל-10 חודשים אשר כפתה על עצמה ממשלת ישראל.

מצב הבינייים שבמהלכו נדחקה ישראל לשוליים נובע מכך שהנשיא אובמה היה עמוס בטיפול במשברים אחרים. ההתנצחות בנושא רפורמת הבריאות, הדילמות לגבי הטיפול באפגניסטן והביקורת על מדיניותו ההרסנית להושיט יד לרודנים, כל אלו שחקו את מעמדו גם בקרב תומכים ליברליים. הדבר מתייחס בפרט לתגובות האיראניות המבזות למאמצים המתרפסים של הממשל האמריקאי לפייס אותם.

אכן כן, התבטאויותיו האחרונות של אובמה מראות כי ייתכן והפנים חלק מהנושאים הללו ולמעשה לקח מספר צעדים לאחור. נאומו לרגל קבלת פרס נובל לשלום, בו אימץ את הצורך להיאבק ברוע והחובה להשתמש בכוח כפי שאירע במלחמה נגד הנאציזם, היה מאמץ לשנות את הדימוי המסתמן שלו בתקשורת כפציפיסט חסר יכולת.

אבל למרבה הצער, לא נראה כי אירועים אלה שיפרו את הכימיה שכמעט אינה קיימת בין אובמה לנתניהו. אף על פי שהקונגרס אישר את תמיכתו במדינה היהודית, ממשל אובמה לא אותת בשום דרך כי הוא סוטה מנחישותו הראשונית להוריד בדרגה באופן גלוי את היחסים המיוחדים עם ישראל, עליהם שמרו הממשלים הקודמים.

למעשה, לחצים חדשים מצטברים. העוינות האירופית כלפי ישראל מודגשת בידי הנציב החדש של האיחוד האירופי לענייני חוץ, קתרין אשטון, אשר בנאום הבכורה שלהם ביקרה בחריפות את 'הכיבוש הישראלי', תיארה את מהלך ההקפאה הישראלי האחרון כ'צעד הראשון' בלבד, התייחסה למזרח ירושלים כטריטוריה כבושה, קראה לישראל להסיר את המצור מעל עזה והביעה התנגדות מחודשת לגדר הבטחון. הנאום שלה לא כלל השמצות של חמאס או קריאה לפלסטינים להפסיק את ההסתה שלהם. האירופים מנסים בבירור לכפות על ישראל לחזור לגבולות 1967 ולשאת ולתת ישירות מול החמאס.

לחץ בינלאומי מופעל כעת על ישראל ליישם את ההצעות החשאיות והבלתי מאושרות שהגיש ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לפלסטינים בימי הדמדומים של הקדנציה שלו, כאשר הוא ניסה נואשות לסיים את הקדנציה שלו עם פריצה דרמטית בתהליך השלום. העסקה, אותה דחה יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, כללה ויתור על כל הטריטוריה שהושגה במלחמת ששת הימים, עם מספר חילופי שטחים על מנת לשמר את גושי ההתנחלויות המרכזיים. אולמרט אף הציע להעביר את השליטה בהר הבית לגוף בינלאומי בשליטה ערבית. הברווז הצולע אולמרט יזם זאת ללא התחשבות בממשלה שלו, בכנסת או בגוף אחר – וממשלת נתניהו מלכתחילה הייתה נחושה שהיא אינה רואה עצמה בשום דרך מחויבת לכבד את היוזמות הבלתי מאושרות הללו.

נכון להיום, עבאס נראה כי בכוונתו לא לעשות דבר, והוא מסתמך על הקהילה הבינלאומית שתמשיך להלום בישראל ולהוציא ממנה ויתורים חד-צדדיים. הוא אף הצהיר שלא יחזור לשולחן המשא ומתן עד שהקהילה הבינלאומית תאשר כי המדינה הפלסטינית תתבסס על גבולות 1967. עם זאת, אם יתעשת ויסכים לחדש את הדיונים עם ישראל, הוא מתעקש שנקודת הפתיחה של משא ומתן עתידי תתבסס על ההצעות שהגיש לו אולמרט, למרות שבעבר דחה אותן. הוא גם בטוח שעל מנת לחזק את מעמדו מול החמאס, על האמריקאים ללחוץ על ישראל לבצע ויתורים נוספים.

מדברים על ויכוח פנימי בתוך הממשל האמריקאי האם יש להודיע או לא להודיע בפומבי על נוסחה אמריקנית הדומה לתוכנית האירופית. מזכירת המדינה הילארי קלינטון כבר הזכירה מדינה פלסטינית עצמאית 'בהתבסס על גבולות 1967 וחילופי שטחים מוסכמים'. נושא זה בודאי יגרור עימות גדול עם ממשלת ישראל.

לחצים אלה צפוים להשפיע עלינו במקביל ליוזמות חדשות של אויבינו, אשר ללא ספק ינצלו את דו"ח גולדסטון ברמה הבינלאומית על מנת להמשיך ולהשחיר את פנינו ולבטל את הלגיטימיות של ישראל. האו"ם ואויבים אחרים של ישראל יתניעו בקרוב מהלכים רציניים הקוראים לבית דין בינלאומי להאשים את ישראל בפשעי מלחמה נגד האנושות, כמו כן הם יפעילו מאמצים מוגברים להאשים מנהיגים פוליטיים וצבאיים ישראלים בפשעי מלחמה.

אל לנו לשגות באשליות. המצב בכי רע. ימים קשים עומדים בפנינו, ואנו היום ככל הנראה יותר מבודדים מבכל תקופה אחרת מאז הקמת המדינה. נתניהו הציע לפלסטינים מדינה עצמאית מפורזת והקפאת התנחלויות – הרבה מעבר למה שרבין הסכים ללכת, אך הוא נדחה על ידי הפלסטינים ומואשם כאדם סרבן מצד הקהילה הבינלאומית, בעוד האמריקאים יושבים על הגדר במקרה הטוב. הנשיא אובמה אף הגדיל לעשות ותיאר את הפרבר גילו בירושלים היהודית כאזור מחלוקת, והתלונן שהבניה שם 'מעוררת התמרמרות בקרב הפלסטינים באופן שעשוי להיות מסוכן מאוד' (כך במקור).

עלינו להכין את עצמנו.

עלינו לתמוך במאמציו של נתניהו להרחיב את הממשלה. ממשלת אחדות לאומית תשגר מסר רב עוצמה לממשל אובמה ולעולם, לפיו הממשלה מדברת מטעם אומה מאוחדת. על ראש הממשלה גם לכנס ועידת סולידאריות יהודית עולמית כדי להפגין שרוב היהודים בעולם – להוציא קבוצות שוליים – ממשיכים לתמוך בישראל. חשוב מכך, עלינו להתמודד עם העובדה שחרף הדיפלומטיה הנבונה של נתניהו, הממשלה חסרה מדיניות אסטרטגית ארוכת טווח ועסוקה בכיבוי שריפות. עלינו לנסח בדחיפות אסטרטגיה משפטית גלובלית להתמודדות מול דו"ח גולדסטון, אשר אויבינו מנצלים אותו כדי להפוך אותנו למדינה מצורעת.

בנוסף, הכרה בכך שהסיכויים לכינון מדינה פלסטינית מפורזת בעתיד הקרוב הם נמוכים מאוד, העדיפות הראשונה שלנו צריכה להיות שרטוט מדיניות מפורטת המרחיבה את תוכניותיו של נתניהו לפיתוח כלכלי של הגדה המערבית. הפיכת החיים לנסבלים יותר עבור הפלסטינים בטווח הארוך מספקת תקווה לשכנע אותם שרק בדרך נטישת האלימות והשגת הסכם שלום הם יוכלו להבטיח להם ולילדיהם חיים פורים ומשגשגים במדינה משלהם.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann