סקר דעת הקהל שפורסם לאחרונה על ידי דיק מוריס מדגים כי התמיכה המסורתית ארוכת השנים של הקהילה היהודית במפלגה הדמוקרטית נשחקת באופן דרמטי. העובדה כי 78% מן היהודים הצביעו לברק אובמה בהצבעה הקודמת לנשיאות היוותה הפגנת נאמנות יוצאת דופן של יהודי ארה"ב במפלגה הדמוקרטית. זאת על אף גישתו המפוקפקת של אובמה כלפי ישראל, יחסיו ארוכי השנים עם כומר אנטישמי נתעב ומערכת היחסים הקרובה שלו עם פעילי אש"ף ערבים-אמריקאים בולטים, כמו גם אידיאולוגים מהשמאל הקיצוני. יש להודות, אובמה הרחיק עצמו לבסוף וזיגזג סביב חלק מהמדיניות האנטי-ישראלית שלו. אך לו היה מדובר במועמד שמרני בעל הישגי עבר מפוקפקים של קשרים פוליטיים כשלו אשר רץ לנשיאות, אין ספק כי רוב רובם של היהודים היו נמנעים לחלוטין מהצבעה עבורו. אובמה התגבר על מכשול זה בגלל הקשר העמוק של יהודי ארה"ב לליברליזם, אשר מהווה עבור רבים מהם מעין דת חילונית. באופן היסטורי- ובוודאי מאז עידן פרנקלין רוזוולט- המפלגה הדמוקרטית טיפחה את קשריה עם היהודים וקבוצות מיעוט אחרות וקיבלה אותם בברכה לשורותיה, בעוד מנגד, במפלגה הרפובליקנית נטו להחרימם ולהרחיקם. בהתייחס למועמדותו של אובמה, הייתה רתיעה נוספת מצדם של היהודים להצביע נגד המועמד לנשיאות האפריקני-אמריקני הראשון.

אובמה והקול היהודי

Print This Post

אובמה

Obama and the Jewish vote

סקר דעת הקהל שפורסם לאחרונה על ידי דיק מוריס מדגים כי התמיכה המסורתית ארוכת השנים של הקהילה היהודית במפלגה הדמוקרטית נשחקת באופן דרמטי.

העובדה כי 78% מן היהודים הצביעו לברק אובמה בהצבעה הקודמת לנשיאות היוותה הפגנת נאמנות יוצאת דופן של יהודי ארה"ב במפלגה הדמוקרטית. זאת על אף גישתו המפוקפקת של אובמה כלפי ישראל, יחסיו ארוכי השנים עם כומר אנטישמי נתעב ומערכת היחסים הקרובה שלו עם פעילי אש"ף ערבים-אמריקאים בולטים, כמו גם אידיאולוגים מהשמאל הקיצוני. יש להודות, אובמה הרחיק עצמו לבסוף וזיגזג סביב חלק מהמדיניות האנטי-ישראלית שלו. אך לו היה מדובר במועמד שמרני בעל הישגי עבר מפוקפקים של קשרים פוליטיים כשלו אשר רץ לנשיאות, אין ספק כי רוב רובם של היהודים היו נמנעים לחלוטין מהצבעה עבורו.

אובמה התגבר על מכשול זה בגלל הקשר העמוק של יהודי ארה"ב לליברליזם, אשר מהווה עבור רבים מהם מעין דת חילונית. באופן היסטורי- ובוודאי מאז עידן פרנקלין רוזוולט- המפלגה הדמוקרטית טיפחה את קשריה עם היהודים וקבוצות מיעוט אחרות וקיבלה אותם בברכה לשורותיה, בעוד מנגד, במפלגה הרפובליקנית נטו להחרימם ולהרחיקם. בהתייחס למועמדותו של אובמה, הייתה רתיעה נוספת מצדם של היהודים להצביע נגד המועמד לנשיאות האפריקני-אמריקני הראשון.

ואולם, יותר מאשר כל קודמיו בתפקיד הנשיאותי, אובמה נתפס על ידי רבים כמתעמר ומקרין עוינות כלפי ראש ממשלת ישראל, בעודו נמנע מגינויים של הקיצוניות הפלסטינית וחוסר נכונותם לפשרות. ואולם, התקשורת עומדת על כך שרוב יהודי ארה"ב ממשיכים לתמוך בו. רק בחודש שעבר, דיווח JTA (סוכנות הידיעות היהודית) על סקר גאלופ עם הכותרת: "התמיכה היהודית באובמה לא מושפעת ע"י המתחים עם ישראל".

ואולם, סקר נוסף שבוצע על ידי חברת Luntz Global עבור ארגון CAMERA (הוועדה לדיוק תקשורתי בדיווח על המזרח התיכון באמריקה) אישר כי היהודים מתייחסים להתרסה הפלסטינית- ה-"תרבות של שנאה" שלה- כמכשול העיקרי לשלום. הנשאלים הסכימו כי על ישראל "לסרב לשאת ולתת עם הרשות הפלסטינית עד שחמאס יוותר על הטרור ויכיר באופן רשמי בזכות הקיום של ישראל". 85% מהם האמינו כי הממשלה הישראלית מחויבת לכינונו של שלום אמתי בין ישראל לבין הפלסטינים, וכי ישראל "צודקת בכך שהיא מתייחסת לאיומים על קיומה באופן רציני".

סקר מוקדם יותר של הוועד היהודי-אמריקני מצא גם הוא כי 76% מיהודי ארה"ב מאמינים כי "מטרתם של הערבים אינה השבת השטחים הכבושים אלא חורבנה של ישראל". ו-95% מהם תמכו בהצעה לפיה במסגרתו של כל הסכם שלום סופי, יהיה על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית.

העובדה שבתנאים הללו המשיכו המצביעים היהודים לעמוד מאחורי אובמה ממחישה את חוזקת החיבור של יהדות ארה"ב לליברליזם, ומעניקה תוקף לסברות לפיהן הם מעניקים לישראל עדיפות נמוכה בקביעת נאמנותם הפוליטית, וזאת ביחס להקשרים פוליטיים וחברתיים אחרים כמו הכלכלה.

ואולם, נדמה כי לעימות בין הנשיא אובמה לבין נתניהו ולתמיכה הדו-מפלגתית שלה זכתה ישראל בקונגרס הייתה השפעה בכל זאת. ההחלטות הנוקשות שהתקבלו כתוצאה מכך- ואשר זכו לרוב עצום בבית הנבחרים בקונגרס (407 מתוך 435) ובסנאט- אשר הזהירו את הפלסטינים באשר לאובדן כספי התמיכה האמריקאים במידה וימשיכו בגישתם חסרת הפשרות, מחזקים נקודה זאת.

שינוי המגמה זכה לעידוד נוסף על ידי החלטתו הקיצונית האחרונה של ממשל אובמה באשר למגעים עם התנועה הג'יהאדיסטית האחים המוסלמים האנטישמית והאלימה, מקימת החמאס, אשר מנהיגה הרוחני, השיח יוסוף אל-קרדאווי בן ה-84, קורא למאמינים "להרוג את היהודים עד לאחרון שבהם".

הסקר שבוצע על ידי דיק מוריס ופורסם באתר האינטרנט שלו, "הגבעה", משקף רעידת אדמה בתנועת היהודים המתרחקים מן הנשיא אובמה. בעוד הרוב עדיין יצביע עבורו, 78 אחוזי התמיכה בו בשנת 2008 התדרדרו באופן דרמטי ל-56%. הסקר חשף כי בקרב היהודים הדמוקרטיים, התשובה לשאלה "האם אובמה נוקשה מדי כלפי ישראל" נחלקת שווה בשווה.

מוריס גורס כי הזרז העיקרי למגמה זו הייתה דרישתו החדשה של אובמה מישראל לאימוץ גבולות 67' וחילופי שטחים כנקודת הפתיחה למשא ומתן לשלום. בסקר התנגדו 83% מכלל היהודים ואפילו 67% מן היהודים הדמוקרטיים להצעתו זו.

בנוסף, 67% מהיהודים הדמוקרטיים הסכימו ורק 13% דחו את ההצהרה: "אם הערבים יניחו את נשקם, לא תהיה יותר מלחמה. העימות נוצר אך ורק בגלל רצונם להשמיד את ישראל".

האמונה כי יהודים רבים נוטשים את אובמה זכתה לתהודה על ידי הפרשן הפוליטי הנודע בן סמית, אשר כתב ב-Politico כי אפילו תומכיו השמאל-מרכזיים של אובמה "חוששים לגורלה של ישראל בתקופת משבר באזור עוין בו הרשות המתונה מתחברת לחמאס", ו-"אומרים לתדהמתם כי הם ישקלו להצביע למועמד רפובליקני ב-2012".

דבריו ממחישים את העובדה כי על אף הפטפוטים הליבראליים המפחיתים בערכה של ישראל כגורם חשוב המצביע על הצבעתם של היהודים, עבור רבים היא ממשיכה ללא ספק להוות מרכיב מרכזי המשפיע על דפוסי ההצבעה בעיקר כאשר המדינה היהודית נתפסת כעומדת מול איומים קיומיים אמתיים.

העובדה שהתמיכה היהודית בנשיא מכהן יכולה להתדרדר מ-78% ל-56% במהלך שנתיים, מצביעה על שינוי דרמטי בהתנהגות ההצבעה המתמשכת ועלולה להצביע על כך שאם אובמה ימשיך להפעיל לחץ על ישראל- הוא יאבד את התמיכה היהודית במספר מדינות אלקטורליות מרכזיות. חשוב מכך, אם היהודים הדמוקרטיים- אשר ה-DNA  שלהם מונע מהם להצביע למועמד רפובליקני- יהפכו נזעמים מספיק באשר למדיניותו של אובמה, הם עלולים להפסיק את תמיכתם הכלכלית החשובה בתרומות לקמפיין בחירתו מחדש.

בנושא זה תהיה השפעה רבה למידה בה יעזו מנהיגים יהודיים לתת ביקורת בונה לנשיאם באשר לישראל, במקום להישאר דוממים מתוך פחד מאובדן הגישה לבית הלבן.

כמובן, זהותו ואיכויותיו של המועמד הרפובליקני תהיה הרת גורל גם כן. הוא/היא עלולים לתמוך בישראל באופן מלא, אך אם יתפסו כמועמד ימני-קיצוני, רבים מהיהודים הליבראליים מלידה- אפילו כאלו המתעבים את מדיניות אובמה- ימשיכו להצביע עבור אובמה או לא יצביעו כלל. רייגן השיג שיא של 39% הצבעה בקרב היהודים כיוון שהוא נתפס כמתון. שרה פיילין מחויבת לישראל באופן מלא, אך רבים מהיהודים הליבראליים לא יצביעו עבורה בשום פנים ואופן. סוגייה זו מתרחבת מעבר להצבעה היהודית ומהווה דילמה המעסיקה את המפלגה הרפובליקנית באופן נרחב. מועמד ממפלגת התה עלול לשמר תמיכה נלהבת בקרב נאמנים, אך במקביל להרחיק קולות צפים אשר קובעים את תוצאות הבחירות.

הסקר של מוריס צריך לעזור להתגבר על הרגשת חוסר האונים השלטת הניזונה מהתקשורת הליבראלית. זוהי מפחיתה מערכה של השפעת התעמרותו הסלקטיבית של אובמה במדינה היהודית על היהודים האמריקאים, ורומזת באופן מוטעה כי אין דבר אשר יניא את המצביעים היהודים מתמיכה בדמוקרטים.

הסקר ממחיש כי על אף שמחצית מיהודי ארה"ב ממשיכים לתמוך באובמה, יהודים מחויבים וצעירים רבים שינו את נאמנותם. נוסף על כך, ישנה סבירות גבוהה כי אם הממשל לא ישנה את מדיניותו, מגמת ההתרחקות ממנו עלולה להתעצם ותפגע באופן רציני במפלגה הדמוקרטית.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann